біологія 5 к-п (26.10), 5 МСТУ урок №23

 Урок № 23

Тема програми: Обмін речовин і перетворення енергії.

Тема уроку: Способи отримання енергії в різних груп автотрофних та гетеротрофних організмів.

Опрацювати конспект.

      Для організмів нашої планети основним джерелом енергії є сонячне світло. Незначною мірою в процесах метаболізму може використовуватися тепло вулканічного походження, енергія з надр земної кори та ін.

        Енергія потрібна організмам для синтезу власних органічних речовин з неорганічних (автотрофи) або з готових органічних (у гетеротрофів). Одні з них використовують для процесів синтезу енергію світла – це фототрофні організми. Інші організми – хемотрофні – для цього використовують енергію хімічних реакцій. Загалом за характером живлення організми поділяють на такі групи, як автотрофи, гетеротрофи та міксотрофи.

  • • Автотрофи (від грец. "авто" – сам та "трофос" – їжа, харчування організми, які здатні синтезувати власні органічні речовини з неорганічних за рахунок енергії світла (фотоавтотрофи) або енергії хімічних реакцій (хемоавтотрофи). Автотрофи, основні продуценти органічної речовини в біосфері, забезпечують існування решти організмів
  • • Гетеротрофи (від грец. "гетеро" – різний, інший та "трофос" – їжа, харчування організми, які синтезують власні органічні речовини, використовуючи готові органічні сполуки, як джерело вуглецю та енергію світла (фотогетеротрофи) або енергію хімічних реакцій (хемогетеротрофи). Гетеротрофи відомі як консументи, або споживачі, у ланцюгах живлення. Гетеротрофами є тварини, гриби, більшість бактерій та архей, а також деякі паразитичні рослини (петрів хрест, заразиха).
  • • Міксотрофи (від грец. "міксо" – змішаний та "трофос" – їжа, харчування організми, які мають змішаний тип живлення: на світлі – фотосинтезують, а за несприятливих умов переходять на засвоєння органічних сполук. Класичними прикладами міксотрофів є евглена зелена, багато видів діатомових водоростей, бактерії родів Beggiatoa і Thiothrixта ін.
  • Типи живлення організмів.

  • Типи живлення

    Джерело енергії

    Джерело Карбону

    Приклади організмів

    Фотоавтотрофний

    Енергія світла

    CO2

    Рослини,

    ціанобактерії

    Хемоавтотрофний

    Енергія хімічних реакцій

    CO2

    Сіркобактерії, залізобактерії, нітрифікуючі бактерії

    Фотогетеротрофний

    Енергія світла

    Органічні сполуки

    Пурпурні несірчані бактерії

    Хемогетеротрофний

    Енергія хімічних реакцій

    Органічні сполуки

    Тварини, гриби



У біологічних системах енергія існує в різних формах: хімічній, електричній, механічній, тепловій і світловій, які здатні перетворюватися одна в одну. Універсальним джерелом енергії в клітині є АТФ (аденозинтрифосфорна кислота). У макроергічних зв'язках цієї сполуки акумулюється хімічна енергія, яка звільнилася під час перебігу реакцій енергетичного обміну. А вже згодом енергія АТФ використовується для забезпечення в організмі різних процесів: хімічних (для біохімічних реакцій синтезу), механічних (для руху), електричних (для утворення нервових імпульсів), теплових (для теплорегуляції), світлових (для біолюмінісценції) тощо.


     БІОЛОГІЯБіолюмінесценція (від грец. біос – життя та лат. люмен – світло– видиме світіння живих організмів, пов'язане з процесами їхньої життсдіяльності. Ви чи кас в результаті ферментативного окислення білків-люциферинів за допомогою ферменту люциферази. При цьому хімічна енергія перетворюється в енергію світла. 

      Біолюмінсценція дуже поширена в природі і спостерігається серед бактерій, грибів, водоростей і тварин. Світяться ночесвітки і деякі радіолярії, це явище характерне для глибоководних риб, які приваблюють за допомогою світла здобич та використовують його для спілкування (наприклад, у морських вудильників, бархатночеревої акули та ін.), у глибоководних кальмарів, комах (наприклад, у світляків, які світяться в шлюбний періодта ін.


Д/З  Дайте відповіді на запитання (письмово)   

        1. Наведіть приклади використання енергії в роботі приладів та механізмів. Що є джерелом такої енергії в кожному з випадків?

    2. Наведіть приклади використання різних видів енергії живими організмами. Що є джерелом енергії в цих випадках?

    3. Чим відрізняються способи отримання енергії гетеротрофними та автотрофними організмами?

Комментарии

Популярные сообщения из этого блога

Біологія, 3 курс, ДКР

пекар 13 9 к-п